Podwyżka cen gazu

Podwyżka cen gazu ziemnego

Po niewielkiej (1,8%) obniżce cen gazu, którą w kwietniu szumnie obwieszczały wszelkie media, a jeszcze szumniej dystrybutorzy paliw, końcem lipca Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę PGNiG. Wprowadza ona podwyżki cen gazu dla odbiorców detalicznych o 5,9%, co przełoży się na wzrost ich rachunków średnio o 3,6%.

Oznacza to, że różnica w kosztach ogrzewania pomiędzy gazem, a paliwami stałymi kolejny raz się powiększy.

Czytaj więcej
Dotacje na piece podkarpackie

Dofinansowanie do wymiany kotłów na Podkarpaciu

Wiele gmin i województw w Polsce uruchomiło programy dofinansowania wymiany przestarzałych kotłów tzw. „śmieciuchów” na nowoczesne i ekologiczne. Przyszła także kolej na województwo podkarpackie. W IV kwartale 2017 r. zaplanowano ogłoszenie konkursów na projekty dla gmin. 

Czytaj więcej
5 klasa a ecodesign

Ekoprojekt i 5 klasa – na co zwrócić uwagę przy zakupie kotła?

Zastanawiając się nad wyborem kotła do ogrzewania domu z pewnością spotykamy się z wieloma oznaczeniami oraz certyfikatami, jakie posiadają urządzenia grzewcze na paliwa stałe (na biomasę, węgiel czy drewno). Przed zakupem kotła warto zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi wymogów co do emisji i sprawności cieplnej jakie obowiązują w regionie, w którym kocioł będzie zainstalowany oraz uchwalonych już w kilku województwach tzw. uchwał antysmogowych. 

Czytaj więcej
Kocioł na pellet czy ekogroszek

Pellet vs. ekogroszek – jaki kocioł kupić?

Nowoczesne kotły, spełniające wymogi 5 klasy i ekoprojektu, wymagają odpowiedniego paliwa stałego, które można efektywnie i ekologicznie spalić. Najbardziej popularne paliwa stosowane w automatycznych kotłach niskoemisyjnych to pellet i ekogroszek. Przed kupnem kotła dobrze jest więc sprawdzić, które paliwo będzie korzystniejsze dla nas i naszego domu.

Czytaj więcej
Śląska uchwała antysmogowa

Uchwały antysmogowe dla Małopolski i Śląska

W Małopolsce i na Śląsku w trosce o środowisko i zdrowie mieszkańców podjęto walkę z zanieczyszczeniem powietrza w ramach której uchwalono w dość szybkim tempie tzw. uchwały antysmogowe. Wprowadzone przepisy mają rozprawić się ze smogiem i wpłynąć znacząco na poprawę jakości powietrza w tych regionach Polski. Postanowiliśmy przyjrzeć się z bliska obydwu uchwałom i sprawdzić co takiego zmieniają w praktyce.

Czytaj więcej