
Ruszył Program Czyste Powietrze
W dniu wczorajszym (19.09.2018) ruszył oficjalnie nabór wniosków do rządowego Programu Czyste Powietrze. Wnioski można składać elektronicznie do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
W dniu wczorajszym (19.09.2018) ruszył oficjalnie nabór wniosków do rządowego Programu Czyste Powietrze. Wnioski można składać elektronicznie do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Po niewielkiej (1,8%) obniżce cen gazu, którą w kwietniu szumnie obwieszczały wszelkie media, a jeszcze szumniej dystrybutorzy paliw, końcem lipca Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę PGNiG. Wprowadza ona podwyżki cen gazu dla odbiorców detalicznych o 5,9%, co przełoży się na wzrost ich rachunków średnio o 3,6%.
Oznacza to, że różnica w kosztach ogrzewania pomiędzy gazem, a paliwami stałymi kolejny raz się powiększy.
W Małopolsce i na Śląsku w trosce o środowisko i zdrowie mieszkańców podjęto walkę z zanieczyszczeniem powietrza w ramach której uchwalono w dość szybkim tempie tzw. uchwały antysmogowe. Wprowadzone przepisy mają rozprawić się ze smogiem i wpłynąć znacząco na poprawę jakości powietrza w tych regionach Polski. Postanowiliśmy przyjrzeć się z bliska obydwu uchwałom i sprawdzić co takiego zmieniają w praktyce.
Każdego dnia otrzymujemy zapytania od naszych Klientów na temat tego, jakie urządzenia grzewcze można zgodnie z prawem zainstalować obecnie w poszczególnych regionach Polski.
Przygotowaliśmy więc poglądową mapę przedstawiającą sytuację na dzień dzisiejszy (31.08.2018).
Nowoczesne kotły, spełniające wymogi 5 klasy i ekoprojektu, wymagają odpowiedniego paliwa stałego, które można efektywnie i ekologicznie spalić. Najbardziej popularne paliwa stosowane w automatycznych kotłach niskoemisyjnych to pellet i ekogroszek. Przed kupnem kotła dobrze jest więc sprawdzić, które paliwo będzie korzystniejsze dla nas i naszego domu.
Zastanawiając się nad wyborem kotła do ogrzewania domu z pewnością spotykamy się z wieloma oznaczeniami oraz certyfikatami, jakie posiadają urządzenia grzewcze na paliwa stałe (na biomasę, węgiel czy drewno). Przed zakupem kotła warto zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi wymogów co do emisji i sprawności cieplnej jakie obowiązują w regionie, w którym kocioł będzie zainstalowany oraz uchwalonych już w kilku województwach tzw. uchwał antysmogowych.
Ciekawą publikację dotyczącą polskiego smogu i sposobów na jego ograniczenie wydał jakiś czas temu Bank Światowy. Raport zawiera rekomendacje, które Polska powinna zastosować, aby według ekspertów z Banku Światowego uporać się ze smogiem.
Raport, w całości sfinansowany przez Brukselę, jak można się domyślać uderza przede wszystkim w polski węgiel jako głównego winowajcę polskiego smogu i zaleca jego znaczne ograniczenie na rzecz alternatywnych rozwiązań grzewczych, przede wszystkim ogrzewania gazowego.
Wiele gmin i województw w Polsce uruchomiło programy dofinansowania wymiany przestarzałych kotłów tzw. „śmieciuchów” na nowoczesne i ekologiczne. Przyszła także kolej na województwo podkarpackie. W IV kwartale 2017 r. zaplanowano ogłoszenie konkursów na projekty dla gmin.