Ogrzewanie podłogowe, czy grzejniki?

Podłogówka czy grzejniki
Podłogówka, czy grzejniki❓ A może układ mieszany (podłogówka + grzejniki)❓
 
To częsty dylemat na etapie budowy lub remontu domu. Podpowiadamy, które rozwiązanie wybrać. Przy okazji obalamy kilka powszechnych mitów, z jakimi można spotkać się podczas wyboru rodzaju ogrzewania do swojego domu, a które nie mają nic wspólnego z prawdą.
 
Specyfika ogrzewania grzejnikowego i podłogowego jest zupełnie inna, dlatego warto wiedzieć czym różnią się od siebie te dwa rodzaje ogrzewania i który z nich będzie lepszy do naszego domu.
Grzejniki to rozwiązanie znane i stosowane od wielu już lat. Cechują się tym, że pracują na wysokich temperaturach rzędu 60 do nawet 90 stopni. Ogrzewają głównie przez konwekcję, czyli unoszenie się ciepła w pomieszczeniu i jego przemieszczanie. Ogrzewanie konwekcyjne sprzyja przemieszczaniu się kurzu i drobnoustrojów, a także w znacznym stopniu wysusza powietrze.
 
Zaletą grzejników jest to, że bardzo szybko podnoszą temperaturę w pomieszczeniu, ale temperatura ta także szybko spada, gdy grzejnik ostygnie. Ogrzewają nierównomiernie – im dalej od grzejnika, tym zimniej. Grzejniki nagrzewają także bardziej górną część pomieszczenia, a dół pozostaje chłodniejszy. Różnica temperatur nad podłogą i przy suficie może wynosić nawet kilkanaście stopni. Montaż grzejników jest łatwy i szybki, ale trzeba wziąć pod uwagę to, że zajmują miejsce w pomieszczeniu i mają wpływ na jego późniejszą aranżację. Grzejniki współpracują bardzo dobrze z kotłami na paliwa stałe (węgiel, drewno) starego typu, kotłami olejowymi i kotłami gazowymi starego typu. Poradzą sobie także gdy podłączymy je do kotłów stałopalnych i gazowych nowego typu, ale w przypadku pomp ciepła nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż wymaga podgrzania wody przez pompę do znacznie wyższych temperatur, co przekłada się na pracę pompy na wyższych parametrach i wyższe zużycie energii elektrycznej. Najbardziej powszechne i najtańsze pompy ciepła na czynnik chłodniczy R32 (difluorometan) nie współpracują z grzejnikami zbyt efektywnie, zwłaszcza przy niskich temperaturach zewnętrznych, dlatego do ogrzewania grzejnikowego sprawdzą się lepiej droższe pompy ciepła na czynnik R290 (propan). Grzejniki to dobry wybór w starszych i słabo ocieplonych domach, gdzie radzą sobie bardzo dobrze, ze szybkimi zmianami temperatur w pomieszczeniu.
 
Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie relatywnie „młode”, ale od wielu już lat równie powszechne jak grzejniki, zwłaszcza w nowym budownictwie. Podłogówka – jak powszechnie ją nazywamy pracuje na znacznie niższych temperaturach niż grzejniki. Temperatura wody w podłodze ma najczęściej około 30 – 35 stopni, a więc o połowę mniej niż temperatura wody w grzejnikach❗ Przekłada się to na znacznie mniejsze zużycie energii i znacznie niższe rachunki za ogrzewanie❗ To jednak dopiero początek wielu zalet podłogówki.
 
Podłogówka grzeje przez promieniowanie, co jest znacznie zdrowsze niż grzejnikowe ogrzewanie konwekcyjne. Rozkład temperatur jest równomierny i bardziej komfortowy niż przy grzejnikach. Cieplej jest przy podłodze, a chłodniej przy suficie, co jest najbardziej naturalnym i najzdrowszym sposobem ogrzewania pomieszczeń. Ogrzewanie podłogowe nie wysusza powietrza i nie powoduje unoszenia kurzu i drobnoustrojów, dlatego ten sposób ogrzewania jest znacznie lepszym wyborem w przypadku alergików, czy osób, które źle reagują na suche powietrze. Podłogówka nie zajmuje miejsca w pomieszczeniu i nie ma wpływu na jego późniejszą aranżację, ale wymaga wykończenia podłogi materiałami o dobrej przewodności cieplnej. W przeciwieństwie do grzejników podłogówka nagrzewa pomieszczenia bardzo powoli (od kilku do nawet kilkunastu godzin), ale równie powoli stygnie. Jest to zarówno wada - gdy chcemy szybko ogrzać wychłodzone pomieszczenie, jak i zaleta – gdy komfort cieplny w pomieszczeniu utrzymuje się jeszcze przez kilka – kilkanaście godzin po wyłączeniu źródła ciepła. Podłogówka współpracuje doskonale ze wszystkimi współczesnymi źródłami ciepła – zarówno kotłami na paliwa stałe i gazowe jak i ze wszystkimi rodzajami pomp ciepła, kolektorami słonecznymi i ogrzewaniem elektrycznym. W przypadku źródeł ciepła starego typu konieczne może być zastosowanie zasobnika buforowego.
 
Pora na werdykt. Grzejniki, czy podłogówka❓
 
Grzejniki sprawdzą się lepiej wyłącznie w starszym i słabo ocieplonym budownictwie i we współpracy ze źródłami ciepła starego typu.
 
Ogrzewanie podłogowe jest nieporównywalnie lepszym wyborem w nowszym budownictwie, a w naszej opinii jedynym słusznym wyborem do nowego domu, gdzie sprawdzi się o wiele lepiej niż grzejniki. Jest zdrowsze, wygodniejsze i wymaga znacznie mniej energii niż grzejniki, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie.
 
A co z układem mieszanym (podłogówka + grzejniki)❓
 
 
Ten sposób ogrzewania sprawdzi się wyłącznie w budynkach o zróżnicowanej charakterystyce cieplnej, np. w przypadku, gdy do starego i nieocieplonego domu dobudujemy nową i dobrze ocieploną część. Wtedy w starszej i słabiej ocieplonej części domu można zastosować grzejniki, a w nowej i dobrze ocieplonej ogrzewanie podłogowe.
 
Na sam koniec kilka powszechnych mitów dot. ogrzewania podłogowego i grzejnikowego, które nie mają nic wspólnego z prawdą 👇
 
 
❌ ciepła podłoga przy podłogówce – mit, chyba, że podłogówka jest źle wysterowana i podłoga jest przegrzewana. W normalnych warunkach pracy, podłoga ma temperaturę zbliżoną do temperatury naszego ciała, co zapewnia doskonały komfort cieplny i nie powoduje uczucia ciepła pod stopami. W porównaniu do grzejników jednak, podłoga nie jest zimna i kontakt z nią jest znacznie bardziej przyjemny.
 
❌ podłogówka może łatwo pęknąć w podłodze i być przyczyną poważnych problemów i dużych kosztów – taka sytuacja zdarza się niezwykle rzadko i w 99% przypadków jest konsekwencją błędów wykonawczych na etapie wykonania ogrzewania podłogowego (brak projektu, nieprawidłowy montaż, brak ciśnieniowej próby szczelności, źle przygotowane i zaizolowane podłoże itp.). Podłogówkę możemy także uszkodzić sami np. wiercąc w podłodze (lub stropie) zbyt głęboko. Jeżeli ogrzewanie podłogowe wykonamy prawidłowo i nie prowadzimy inwazyjnych prac remontowych w okolicy instalacji podłogowej, prawdopodobieństwo awarii jest niemalże równe zero.
 

❌
podłogówka jest niezdrowa w sypialni i w tych pomieszczeniach lepiej zastosować grzejniki – to najgorszy ze wszystkich mitów, najbardziej nieprawdziwy i powodujący najwięcej „szkód” w późniejszym użytkowaniu❗
Decydując się na układ mieszany w nowym domu pozbywamy się głównych zalet ogrzewania podłogowego fundując sobie jednocześnie wszystkie wady grzejników.
W układzie takim woda musi być podgrzewana przez źródło ciepła do takich samych temperatur jak w przypadku ogrzewania grzejnikowego, a następnie cześć tej wody jest kierowana do grzejników, a część mieszana z zimną wodą i kierowana do podłogówki. To zupełnie niepotrzebne straty energii i generowanie dodatkowych kosztów❗
 
W sypialni, gdzie idealny rozkład temperatur, optymalną wilgotność i brak unoszącego się w powietrzu kurzu zapewniłaby nam właśnie podłogówka, grzejniki skazują nas na suche i zakurzone powietrze oraz znacznie mniej naturalny rozkład temperatur.
 
Reasumując – ogrzewanie podłogowe jest znacznie lepszym, tańszym i zdrowszym sposobem ogrzewania domu od grzejników, które sprawdzą się tylko w słabo ocieplonych domach i przy źródłach ciepła starego typu, które powoli odchodzą do przysłowiowego lamusa.