Pellet vs. ekogroszek – jaki kocioł kupić?

Pellet czy ekogroszek

Nowoczesne kotły, spełniające wymogi 5 klasy i ekoprojektu, wymagają odpowiedniego paliwa stałego, które można efektywnie i ekologicznie spalić. Najbardziej popularne paliwa stosowane w automatycznych kotłach niskoemisyjnych to pellet i ekogroszek. Przed kupnem kotła dobrze jest więc sprawdzić, które paliwo będzie korzystniejsze dla nas i naszego domu.

 

Pellet drzewny to biopaliwo, które stosunkowo od niedawna gości w polskich kotłowniach, ale z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Powstaje on ze sprasowanych trocin, które są produktem ubocznym w procesie obróbki drewna np. w tartaku. Mogą one pochodzić z różnych drzew – iglastych, liściastych, a nawet egzotycznych. Pellet drzewny musi spełniać odpowiednie normy zgodne z wymogami UE dotyczące m.in. rozmiaru, gęstości, mocy energetycznej czy wilgotności. Potocznie nazywany jest „zielonym węglem”, ponieważ podczas spalania emituje bardzo niską ilość szkodliwych gazów. Emisja dwutlenku węgla natomiast jest uznana za zbilansowaną, bowiem rosnące rośliny pochłaniają jego część z atmosfery.

Nowoczesne kotły automatyczne, np. Cortina Pellet marki Rakoczy, podczas spalania pelletu utrzymują bardzo wysoką sprawność cieplną sięgającą nawet 95%. Kocioł taki potrafi całkowicie automatycznie się uruchamiać co jest niewątpliwie największą zaletą kotłów pelletowych, gdyż czyni z nich urządzenia niemal bezobsługowe. Oprócz tego nasza kotłownia i nasze ręce będą zawsze czyste. Spalanie pelletu pozostawia niewielkie ilości popiołu, który możemy z powodzeniem wykorzystać jako nawóz w przydomowym ogródku.

Ekogroszek natomiast jest paliwem produkowanym z węgla kamiennego o wysokiej kaloryczności oraz niższej zawartości związków siarki. Oprócz tego zawiera mniej wilgoci i substancji niepalnych oraz charakteryzuje się niższą spiekalnością od zwykłego węgla. Ekogroszek jest paliwem ekologicznym, bowiem w procesie jego spalania w zaawansowanych, automatycznych kotłach wytwarza się o wiele mniej pyłów, tlenków siarki i azotu, benzoalfapirenu i popiołu niż w przypadku spalania węgla w tradycyjnych kotłach zasypowych i piecach. Różnice te w przypadku pyłów sięgają nawet 96%, a w przypadku rakotwórczego benzoalfapirenu nawet 100%. Największą jednak zaletą kotłów na ekogroszek są bardzo niskie koszty ogrzewania. W przypadku kotłów o bardzo wysokiej sprawności cieplnej, takich jak Cortina Carbo marki Rakoczy, koszty ogrzewania są niemal o 50% niższe w porównaniu do najoszczędniejszych, kondensacyjnych kotłów gazowych, oraz ok. 30% niższe w porównaniu do omawianych wyżej kotłów pelletowych.

Zarówno pellet, jak i ekogroszek to paliwa przyjazne dla środowiska, a ogrzewanie nimi ma swoje plusy i minusy. Który więc rodzaj ogrzewania wybrać? Pellet jest paliwem nieco bardziej ekologicznym, a oprócz tego wytwarza mniej pyłu i kurzu podczas przechowywania czy uzupełniania podajnika, dlatego mając kocioł pelletowy, nie musimy się martwić o czystość w kotłowni. Kocioł może wówczas być zainstalowany w pomieszczeniu, gdzie jest już pralnia czy spiżarnia. Kotły pelletowe są także znacznie wygodniejsze w obsłudze. Kocioł na ekogroszek natomiast będzie generował niższe o około 30% rachunki za ogrzewanie, co w przypadku większych lub niedocieplonych budynków może stanowić dużą różnicę. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że różnica w kosztach ogrzewania wynika nie z ceny samego paliwa, która w przypadku ekogroszku będzie nawet nieco wyższa w przeliczeniu na tonę, ale ze znacznie wyższej (30-40%) wartości opałowej ekogroszku. Oznacza to, że z tej samej ilości o kilka procent droższego paliwa możemy wytworzyć nawet 40% więcej ciepła. Jednak utrzymanie kotłowni w czystości przy kotle na ekogroszek może być utrudnione, bowiem każdy węgiel, nawet ten ekologiczny, jest paliwem brudzącym i kurzącym się. Nadal jednak jest surowcem wysokoenergetycznym, sprawdzonym i popularnym.

Przed wyborem kotła musimy zdecydować się, jakim paliwem chcemy ogrzewać nasz dom. Zarówno pellet, jak i ekogroszek, mają swoje zalety i wady. Jeżeli zależy nam na czystej kotłowni i bardzo komfortowym użytkowaniu kotła, kocioł pelletowy będzie bardzo dobrym wyborem. Jeśli jednak priorytetem są dla nas niskie koszty ogrzewania, a nie przeszkadza nam częstsze czyszczenie kotłowni i konieczność ręcznego rozpalania kotła, wówczas kocioł na ekogroszek lepiej spełni nasze oczekiwania.