Ruszył Program Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze

W dniu wczorajszym (19.09.2018) ruszył oficjalnie nabór wniosków do rządowego Programu Czyste Powietrze. Wnioski można składać elektronicznie do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

 

Program Czyste Powietrze będzie realizowany w latach 2018-2029, a jego budżet to aż 103 mld złotych. Środki te zostaną przeznaczone na dotacje bezzwrotne (63,3 mld) oraz pożyczki zwrotne (39,7 mld) głównie na termomodernizację oraz wymianę źródeł ciepła.

Wysokość dofinansowania będzie zależna od wysokości dochodu i może wynieść nawet 90% kosztów kwalifikowanych.

Wraz z naborem wniosków w całym kraju ruszył cykl spotkań w gminach dot. realizacji Programu. Terminy i miejsca tych spotkań można znaleźć tutaj: http://bit.ly/czyste-powietrze-terminy

Warunkiem podstawowym uzyskania dofinansowania dla budynków istniejących jest wymiana starego pieca/kotła na paliwo stałe na nowe źródło ciepła spełniające wymagania programu, a dla budynków nowo budowanych zakup i montaż nowego źródła ciepła spełniającego wymagania programu.

Maksymalna wysokość dofinasowania dla kotłów na biomasę wynosi 20 tysięcy złotych, natomiast dla kotłów na węgiel 10 tysięcy złotych.

Kotły marki Rakoczy, które spełniają warunki Programu i kwalifikują się do uzyskania dotacji to wszystkie modele i moce kotłów Cortina Pellet, Cortina Carbo oraz Firemax. Już wkrótce dołączą do nich także zupełnie nowe, innowacyjne modele ekologicznych kotłów.

Zapraszamy do polubienia i śledzenia naszego fanpage-a, gdzie na bieżąco informujemy o zmianach przepisów oraz możliwościach uzyskania korzystnych dotacji na wymianę źródeł ciepła.