Dobór kotła
Warunkiem prawidłowego funkcjonowania kotła grzewczego na paliwa stałe jest jego właściwy dobór. Wielkość kotła (tj. jego moc) musi być dopasowana do potrzeb grzewczych budynku.
Jeśli jesteśmy właścicielami w miarę nowego domu, wartość zapotrzebowania na ciepło bez problemu odnajdziemy w projekcie budowlanym.
W przypadku wymiany kotła w domu sprzed lat najczęściej nie mamy dostępu do jego dokumentacji technicznej lub nie zawiera ona informacji na temat strat ciepła. Skorzystać wówczas możemy z metody wskaźnikowej, która w sposób orientacyjny pozwala określić wielkość zapotrzebowania na ciepło w budynku.
Przykładowe wskaźniki powierzchniowe do określenia przybliżonej mocy kotła:
-
100 - 150 W/m² – domy bez izolacji cieplnej
-
60 - 90 W/m² – budynki dobrze zaizolowane, wzniesione po 1990 roku.
W przypadku wysokich kondygnacji (powyżej 2,7 m) stosowane są wskaźniki kubaturowe:
-
30 - 35 W/m3 – budynki mieszkalne
-
15 – 25 W/m3 – hale produkcyjne i magazynowe.
W praktyce na pracę kotła na paliwa stałe ma wpływ kilka czynników, m.in. stosowanie paliwa zastępczego gorszej jakości o mniejszej wartości opałowej, stopień zabrudzenia wymiennika kotła. Powodują one obniżenie mocy znamionowej deklarowanej przez producenta.
Biorąc pod uwagę w/w negatywne czynniki, przy doborze mocy kotła, obliczone zapotrzebowanie na ciepło należy zwiększyć o 10 - 15 procent.
Szukając kotła, który spełni nasze oczekiwania powinniśmy, prócz znajomości zapotrzebowania na ciepło, zwrócić uwagę na:
-
rodzaj paliwa, którym będziemy palić w kotle, nie tylko na kwestie finansowe, ale także jego dostępność w naszej okolicy
-
rodzaj kotła, w naszej ofercie posiadamy kotły z ręcznym załadunkiem, wymagające obsługi minimum raz na dobę oraz kotły z automatycznym podawaniem paliwa. Podstawową zaletą tych drugich jest stałopalność nawet do 7 dni, oszczędne i czyste spalanie.