zawór DBV1

Układ zamknięty czy układ otwarty instalacji?

Wybór między montażem kotła na paliwa stałe w układzie otwartym bądź zamkniętym domowej instalacji grzewczej, to aktualny dylemat wielu właścicieli domów jednorodzinnych chcących zbudować sprawny układ grzewczy lub zmodernizować już istniejący.

Instalacja kotła na paliwa stałe w zamkniętym układzie przez wiele lat nie była w naszym kraju możliwa. Zabraniało tego polskie prawo, a za nim również sami producenci kotłów, którzy w warunkach gwarancji dopuszczali możliwość montażu ich urządzeń grzewczych wyłącznie w układzie otwartym.

Czytaj więcej
piece co - kotły co

Piece co czy kotły co?

Dla wielu osób piece i kotły to te same urządzenia, a jedyna różnica wynika ze stosowanego nazewnictwa. Różnica jednak jest i to istotna. Kotły i piece co pomimo, że służą do tego samego, to jednak zupełnie inne urządzenia grzewcze.

Czytaj więcej
dobór kotła

Dobór kotła

Warunkiem prawidłowego funkcjonowania kotła grzewczego na paliwa stałe jest jego właściwy dobór. Wielkość kotła (tj. jego moc) musi być dopasowana do potrzeb grzewczych budynku.

Jeśli jesteśmy właścicielami w miarę nowego domu, wartość zapotrzebowania na ciepło bez problemu odnajdziemy w projekcie budowlanym.

W przypadku wymiany kotła w domu sprzed lat najczęściej nie mamy dostępu do jego dokumentacji technicznej lub nie zawiera ona informacji na temat strat ciepła. Skorzystać wówczas możemy z metody wskaźnikowej, która w sposób orientacyjny pozwala określić wielkość zapotrzebowania na ciepło w budynku.

Czytaj więcej